Středomořské Seychely
Sardinie není jen pro bohatou smetánku
Publikováno 16. Června 2016Sardinie, druhý největší ostrov ve Středozemním moři (267 kilometrů dlouhý a 120 kilometrů široký), je stále žhavým tipem i pro individualisty. Elegantní, strohá krajina, malebné skalnaté zátoky s krásnými písčitými plážemi a stálezelené křoviny. Najdete zde jak turistická střediska, tak opuštěné pláže, kde budete po celý den sami. U ubytování můžete volit mezi levnějším apartmánem nebo drahým hotelem.

Pláž Orosei; Zdroj: Veronika Kubová
Destinace to není levná, už tím že je to ostrov, musíte se na něj dostat lodí nebo letadlem. Od italské pevniny je vzdálená 180 kilometrů a skoro stejně, 210 kilometrů, od afrického Tuniska. Nejblíže má ovšem k Francii, na sousední ostrov Korsika. Přístav Bonifacio se nachází jen 15 kilometrů od sardských břehů.
Přečtěte si, kde jsou nejkrásnější pláže Sardínie.

Arbatax; Zdroj: Veronika Kubová
Trajektovou přepravu zajišťuje společnost Tirrenia, Moby
Lines a nebo Corsica Ferries and Sardinia Ferreis. Moby lines nabízí pro děti
i dětský koutek, na všech lodích. Tirrenia jezdí pravidelně po celý rok.
S rychlými trajekty plujete na Sardinii 4–6 hodin.
Cena je vyšší při cestování trajektem ve dne a pokud si koupíte lodní
lístek s předstihem, hodně ušetříte. Platíte za auto i za počet osob
v autě. Auto delší jak 5 metrů se už taky prodraží.
Letecká doprava je zajištěna u nás z letiště Václava Havla, jak na letiště Olbia, tak Cagliari chatrovými lety v hlavní sezóně.
Často se lidé ptají, kdy jet do Itálie, jestli tam není v srpnu draho. Ano, v srpnu draho je. Italové v parných srpnových dnes ujíždí z města na pobřeží k moři, mají jakousi formu celozávodní dovolené. A nezastaví je ani dvakrát vyšší ceny v srpnu oproti červenci.
Na Sardinii mají postavené své vily bohatí Italové a v srpnu si na tento ostrov dovolenou raději neplánujte. Překvapivě je červen v Itálii na teploty a stálost počasí rok od roku lepší a moře je příjemně vlažné a čisté.

Pláž Cala Gonone; Zdroj: Veronika Kubová
Za návštěvu určitě stojí hlavní město ostrova – Cagliari, na jihu. Ve vedení města se od středověku vystřídalo několik národů, například Římané, Féničané či Aragonci a právě proto lze po celém městě najít spoust různorodých památek. K vidění je třeba typický římský amfiteátr, který pojme až dvacet tisíc lidí či pětihektarová botanická zahrada, která se nachází nedaleko od něj.
Zajímavý je i kostel San Saturno z pátého století a odpočinek naleznete u kávy na náměstí Piazza Yenne. Krajina od města na sever po východní straně ostrova nabízí pláže široké, prázdné a krajina zde nepřipomíná bohatost severního pobřeží. Po prohlídce města se zde vykoupejte.

Město Bosa; Zdroj: Veronika Kubová
Před 3 000 lety odolávali Sardové nájezdům nepřátel v kamenných obranných věžích, které jsou zde k vidění dodnes. Jmenují se nuraghy, údajně by jich zde mělo být až 7 000, které výrazně dotvářejí vzhled ostrova.
Západní pobřeží nabízí pro výletníky jeskyní Grotta di Nettuno u města Alghero. Vstup do jeskyně je umístěn na mysu Capo Caccia, můžete ji tedy navštívit dvojím způsobem – buď jednou z mnoha výletních lodí vyjíždějící z Alghera anebo využijte atraktivní sestoupení, které tvoří 656 schodů se stometrovým převýšením. Pozor ať tam nepřijedete po zavírací době. To už si schody nesejdete.

Sardinie; Zdroj: Veronika Kubová
Sever ostrova zase láká na tzv. sardinského medvěda. Tak se totiž přezdívá přes sto dvacet metrů vysoké žulové skále, na Sardinii známé jako Capo d´Orso, ve tvaru medvěda, která zhlíží na zátoku a moře.
Místní „smetánku“ najdete na severu ostrova – Costa Smeralda je nevyhledávanější turistickou destinací. Srdcem této oblasti je Porto Cervo, středisko, které nabízí jednu z největších koncentrací jachet větších rozměrů v oblasti Středozemního moře. Centrální náměstí je vydlážděno lesklou dlažbou a leckdo by se za ni nestyděl ani ve vlastním domě. Náměstí je obklopené výlohami luxusních obchodů světových značek.

Cote Torra Argentina; Zdroj: Veronika Kubová
Více než 4 000 let starou tradici má výroba sýrů, ovčích, kozích i kravských, nabídka je široká a kvalita velmi vysoká. Nejznámějším sýrem je Pecorino Sardo. Je to ovčí sýr, který se produkuje z plnotučného ovčího mléka a nechává se zrát alespoň po dva měsíce, existuje i verze nezrajícího (čerstvého) sýra. Výtečná jsou i sardinská vína, srovnatelná kvalitou s víny jižní Francie, např. Cannonau di Sardegna.