Toskánsko je hlavně kamenná tvrz s dobrým vínem

Bílý písek není jen příroda, ale také jedlá soda

Castigliencello; Zdroj: veranstalterka­taloge.de

Prašná cesta, nekonečné vinice a zastávka na bílé pláži. Toskánsko je odvrácená strana rušného Jadranu. Tyrhenské moře nebo voňavé vnitrozemí vám bude po chuti. Léčit si pocuchané nervy v kamenné tvrzi se sklenkou dobrého vína daleko od civilizace využívá každoročně mnoho turistů. Vzdálenost z Česka je asi 1 100 kilometrů a cesta po dálnici je rychlá a pohodlná. Region kopečků a nekonečných vinic je na východě ohraničen hřebenem Apenin a na západě pobřežím Tyrhenského moře.

V oblasti jsou dvě krásná města Florencie a Siena. Florencie, jako kolébka renesance, je známější a lidé ze Sieny by určitě namítli, že jejich město je daleko malebnější a fotogeničtější. Rivalita je zde po léta patrná. Navštivte města obě a sami posuďte, které je krásnější.

Město Siena; Zdroj: veranstalterka­taloge.de

Dávám přednost Sieně, spletenci úzkých uliček, kde z balkónu visí čerstvě vyprané prádlo, kde v záklonu budete očima hltat barvy okenic a obdivovat místní architekty. Ať se vydáte jakoukoliv uličkou, dorazíte na náměstí Piazza Del Campo. Dejte si zde pizzu a kávu a pozorujte zdejší dění, které se každý den opakuje. Úsměvné vám přijde, jak turisté sedí na zemi ve stínu radniční věže a zaujme vás přitom na zemi podivné dláždění.

Další obdivované město oblasti je San Gimignano, jen 38 kilometrů od Sieny. Pro mě známé tím, že se zde konají svatby. Starověké město ze 13.století, snad předchůdce Manhatanu v NY, s několika paláci a náměstími, pevností Rocca a výhledy do krajiny. Z výletu si dovezte místní bílé víno Vernaccia, které patří k nejznámějším v Itálii.

Toskánsko má několik provincií, a pokud budete chtít být u moře a zároveň v Toskánsku, vyberte si z oblastí Etruského pobřeží. Je to spojení mezi vnitrozemím a Tyrhenským mořem. Sahá od Pisy, na sever Livorna, Piobina, Grosseta až k Civitavecchia na jihu.

Vyvarujte se přeplněných pláží Marina di Bibbone a dejte přednost raději San Vincenzu a pod ním plážím u výběžku Baratti. Leží asi 60 kilometrů od Livorna. Pláže s pozvolným vstupem do moře lemují piniové háje nabízí příjemný stín. Samotné město San Vincenzo je přímo u moře a pláže jsou všude okolo.

Toskánské pobřeží; Zdroj: inyourtuscany.com

Italská smetánka a bohatší střední třída tráví dovolenou v Monte Argenario, provincie Grosseto. Uvítá vás zde čisté moře, menší pláže, malebný přístav a skvostná příroda.

Měst Vada a Castiglioncello nedaleko od Livorna mají i výbornou dostupnost veřejnou dopravou, například spojeni vlakem Pisa – Grosseto. Pláže od Rosinana po Riotorto mají malé oblázky nebo hrubší písek, jsou krátké a lemují je skály. Voda je zde klidnější, jako v celé této oblasti.

Jedno varování. Vyhněte se nadšení z pláže na Rosignano Solvay u města Vada. Bílý písek je zde výsledkem chemičky za vašimi zády, která vyrábí jedlou sodu a zpracovává vápenec.

Ti co vyrazí do Toskánska na turistiku, nesmí vynachat Monte Forato v Apuánských Alpách. Tento okruh má začátek v horské vesnici Fornovolasco a následuje stoupání do Foce di Petrociano. Náročnost je středně těžká, ale potřebujete ke zdolání dobré boty.
Cesta trvá 4 –5 hodin v délce 10 kilometrů.

Monte Forato; Zdroj: fotocommunity.it

Nezbytnou součástí cestování je nakupování místních produktů. Ručně dělané výrobky šikovných řemeslníků a nebo nezapomenutelné gastronomické zážitky známé po celém světě. Ve Florencii najdete na Ponte Vecchio nádherné zlaté šperky a nebo červené terakotové keramické dlaždice. Řemeslníci z Scarperia v údolí Mugello jsou dobře známí pro svou dovednost v tvorbě nožů a dalších řezných nástrojů.

Ochutnejte a nakupujte víno. Naše červené je dobré, ale přece jen italské sluníčko je silnější a víno sladší. Ceněná jsou červená vína jako Chianti Classico , Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano. Další klasikou je extra panenský olivový olej – neboli zelené zlato. Chuť oleje je odlišná podle odrůdy, oblasti a způsobu zpracování. Kupte si olej přímo od výrobce, organického původu a zaplatíte za něj cca 10–15 euro za litr.

Výroba nožů v Mugellu; Zdroj: vacavillarental­sitaly.wordpres­s.com

Mohlo by vás zajímat...

  • Klidná vesnická dovolená s vínem

    Toskánsko je nádherná kombinace vnitrozemí, kde je klid a čas plyne pomalu. Také pláže se zlatavým pískem u měst, kde v přístavu kotví milionářské jachty.
  • Turisty milované - Slunečné pobřeží

    Bulharsko je hlavně o dlouhých písečných plážích, klidnému moři pro děti s pozvolným vstupem a nebo pro mladé co jezdí za zábavou. Slunečné pobřeží toto vše splňuje.
  • Fakultativní výlety na Slunečném pobřeží

    Poznávat zemi jen z lehátka na pláži není možné a tak si během pobytového zájezdu dopřejte výlet do okolí. Buď sami nebo pořádaný cestovní kanceláří.