Paganella: progresivně modernizované středisko

Kolébka italského sjezdového lyžování

Pohled na vrchol Paganella. Zdroj: www.nev-dama.cz

Lyžařské středisko Paganella se nachází v západních Dolomitech nedaleko Trenta, téměř dva výškové kilometry nad údolím Adige. Paganella] je kolébkou italského lyžování, první lanovka zde byla postavena již roku 1928 a na první závodní sjezdovce Fuoripista di Tre-Tre se ještě v tom roce jel první závod, který se postupem času stal součástí seriálu závodů Světového poháru.

Většina tratí zde je středně těžká, nejdelší sjezdovka měří 7 km a překonává výškový rozdíl 1075 m. Zkušení lyžaři jistě ocení parametry proslulé 5 km dlouhé sjezdovky Olimpionica. Z vrcholu střediska (2.125) jsou překrásné výhledy až ke známému jezeru Garda na jihu, na sever pak přes rozeklaný hřeben Brenty až k zaledněným vrcholkům Stubaiských a Zillertalských Alp.

Jedna ze sjezdovek střediska Paganella. Zdroj: www.nev-dama.cz

Přestože Paganella není nijak vysokým střediskem, patří mezi alpská střediska s největší sněhovou nadílkou. Na dobrou kvalitu sněhu má jistě příznivý vliv i severní a severovýchodní umístnění svahů. Lyžaři jistě ocení i fakt, že celých 90% střediska je pokryto systémem umělého zasněžování.

Celkem 15 lanovek a vleků dopraví za hodinu až 25 tisíc lyžařů na sjezdovky o délce 33 km. V Paganelle je zřízena snowpark včetně snowbordové školy.

Okolí Paganelly je nádherné. Zdroj: www.nev-dama.cz

Ceny jednodenního skipassu jsou 38–40 EUR pro dospělé, 32–34 EUR pro seniory, 27–28 EUR pro mládež a 19–20 EUR pro děti. Ceník a podrobné informace o skipassech naleznete na oficiálních stránkách Paganelly.

Máte-li zájem o ubytování v lyžařském středisku Paganella, můžete využít kapacit jedné ze tří vesniček, které se na hoře nachází. Hlavním turistickým centrem je Andalo (1040 m), které leží přímo u sjezdovek a lanovek, disponuje také bazénem i kluzištěm. Molveno (865 m) je známé jako „Perla Dolomit“ a leží mezi stejnojmenným jezerem a nejznámějšími vrcholy Dolomity Brenta, 4 km od lanovek v Andalo a 12 km od lanovek ve Fai della Paganella. Konečně Fai della Paganella (970 m)je středisko s výbornou dostupností pouhých 15 km od dálnice a moderní lanovkou v Santel (cca 800 m od centra), jež spojuje vesnici s lyžařskými terény v Andalo.

Mohlo by vás zajímat...

  • Marilleva-Folgarida: snowboardařův ráj

    Marilleva Folgarida patří k velice vyhledávaným moderním lyžařským střediskům, které se nachází v údolí Val di Sole na svazích horské skupiny Brenta nad městečkem Mezzana.
  • Hotel Chalet Caminetto

    Oblíbený hotel Chalet Caminetto v Monte Bondone představuje značně širokou vybavenost zahrnující i relaxační centrum, které je již v ceně a obsahuje také malý bazén.
  • Residence Cielo Aperto

    Residence Cielo Aperto se nachází v rodinném středisku Monte Bondone a patří k nejpopulárnějším kapacitám v tomto středisku vůbec.